Neden Instagram Takipçileriniz Müşteriye Dönüşmüyor?
9 Şubat 2018
Hepsi

2018 Dijital Pazarlama Trendleri

2018 Dijital Pazarlama Trendleri

2017 yılı dijital pazarlama ve web tasarım için çok hızlıydı , Yılbaşı havai fişeklerine rakip olabilecek hızda gelişmelere şahitlik ettik. Bu makaleyi en yeni gelişmeleri düşünerek kaleme almaya çalıştık: artırılmış gerçekliği ve bilişsel bilgi işlem ile mobil uygulamalar, içerik pazarlaması ve daha pek çok şey için heyecan verici güncellemeler olacağını tahmin ediyoruz.

Dijital oyun planınızı, değişen dijital dünyaya ilgili bir başlangıç yapın. 2017de elde ettiğimiz tecrübeler ile 2018’de en üst trendlerini ve bir işletmenin karşı karşıya kalmasını beklediğiniz zorlukları ve gelecek yıllara yönelik sizi bilgilendirmek için bonus tahminlerimizi sunuyoruz.

 1. Mobil Pazarlama

Arama

Mobil cihazlar için arama stratejileri gelişiyor. En temel düzeyde, sitenizin Google arama dostu olmasını sağlamanız gerekir.

Sonra, müşteri ürününüzü aradığında rahat bulması önemlidir. Google bunları “micro-moments” olarak adlandırıyor; bu, bir kullanıcıya aradığı zaman, bir soruna sunduğunuz çözümün orada olması anlamına geliyor.

Kullanıcı Deneyimi (UX)

Mobil ortamdaki kullanıcı deneyimi, masaüstüne kıyasla tamamen farklı bir bilardo oyunudur. Ekran çok daha küçük ve dokunmatik etkileşim farklı işlevler için daha az alan anlamına geliyor. Duyarlı bir siteye sahip olmak büyük bir ilk adım olmakla birlikte, bir sonraki aşamada mobil deneyime hitap eden bir mobil site tasarlamak gerekir. Web siteniz mobil cihazlar düşünülerek tasarlandı mı?

Mobil uygulamalar

Doğru uygulamayı geliştirdin mi? 2018’de izlenecek uygulamalar türleri şunlar:

Houseparty gibi video mesajlaşma uygulamaları. Temelde, bu Google Hangouts benzeridir, ancak daha basit  bir uygulama türü, daha sosyal ve daha genç bir Snapchat’tir ,hedeflediği kitleye özel arayüz tasarlanmıştır.

AR / VR Oyunları: Bu oyun uygulamaları sanal gerçeklik cihazları daha kolay erişilebilir hale geldiği için oyun geliştiricileri tarafından hızlı bir şekilde hesaplanmaktadır. Pokemon Go gibi oyunlar bunların ilk sürümleridir.

Etkileşimli forumlar ve sohbet odaları henüz ölmedi. Dikkat çeken en önemli konulardan biri internet kullanıcıları her zamankinden çok topluluk aramaktalar. İnsanlar sosyal medyada bireyselleştikçe bir yere ait olma istekleri artmaktadır.

 1. İçerik Pazarlama

İçerik üretme, geçtiğimiz 5 senedir bütün trendlerin başındaydı. Ancak içerik pazarlama 2018’de kilit oyuncu olmaya devam edip yeni çeşitleri ile hayatımıza farklılıklar sunacak.

 

Web Sitenizdeki Blog / Haber Bölümü

Öncelikle, yarattığınız fikirler ile lider değilseniz, sektörünüzün lideri olamazsınız. Bunun, kitlenizin sizi tekrar tekrar keşfetmesi için en iyi yol olduğunu söylememek gerekir. Stratejimiz basit: harika içerikler yaratın ve hedef kitlenizi yeniden hedefleme listelerinize yönelik ücretli medya yoluyla zenginleştirin.

E-posta

Pazarlama otomasyonu, e-postaları her zamankinden daha etkili hale getirdi. Belirli kullanıcı eylemlerini hedefleyebilmek, daha fazla özelleştirilmiş içerik anlamına gelir ve daha iyi müşteri ilişkileri repertuarını oluşturur. İçerik pazarlama ve pazarlama otomasyon servis tekliflerimizi büyük ölçüde genişlettik ve kampanyaları HubSpot ve Pardot gibi araçlar ile entegre ediyoruz.

Video

İnternet videosu hızlı bir oranda büyüyor. Video stratejiniz var mı? Snapchat ve Instagram, tam ekran video içeriği ile mücadele ederken, Periscope, Facebook Live ve Youtube gibi büyük oyuncularda dahil olmak üzere birçok oyuncu piyasada.

 

 1. Halkla İlişkiler ve İtibar Yönetimi

Influencer Pazarlama

Sosyal medyada etki sahibi insanlar (kiminiz onlara fenomen yada popi olmuş ya diyebilirsiniz) ile çalışmak 2018’de önemli bir yıl olacak. Sosyal medya lideriyle çalışmak, işletmelere sıfırdan zaman kaybetmeden yüksek konumlara gelmeleri için önemli bir hız kazandırır. Bu yıl, etkili kullanıcıları ve markaları birbirine bağlayan platformlarda bir patlama yaşandı; bu, işletmelerin doğru kitleyle kolayca ve daha verimli bir şekilde bağlantı kurmasına yardımcı oluyor. SEO’yu etkileyeceğinden bahsetmiyorum bile.

Topluluk

İnsanlarımız, halen kulaktan kulağa bilgi yaymak için en etkili yollardan biri. Sosyal medyainsanlarla canlanan bir varlıktır. Kitlenize ulaşmak için doğru marka elçilerini seçmeniz gerekir ve küçük bile olsa sizin adınıza sizin markanızı seven savunan bir kitleye sahip olmanız gerekmekte.

 

 1. VR ve AR

Sanal Gerçeklik: sürükleyici bir multimedya veya bilgisayar ile görselleştirme ile yapılan gerçeklik olarak bilinir. Bu, gerçek ya da hayal edilen bir ortamı çoğaltan ve kullanıcının fiziksel olarak varlığını, o ortamdaki kullanıcı ile etkileşime girmesine izin verecek şekilde taklit eden bir bilgisayar teknolojisidir.

Örnekler: VR kulaklık uygulamaları ve oyunları.

Artırılmış Gerçeklik: unsurları, ses, video, grafik veya GPS verileri gibi bilgisayar tarafından üretilen duyusal girdilerle zenginleştirilen (veya desteklenen) fiziksel, gerçek dünya ortamının canlı doğrudan veya dolaylı görünümü.

Örnekler: Snapchat geofilters, Snapchat yüz filtreleri, Pokemon Go.

Devam Eden Bir Marka Tecrübesi Yaratın

Hem VR hem de AR tamamen entegre ve kapsamlı bir deneyim sunar, bu da tüm kullanıcı deneyiminin marka gelişimine katkı sunması anlamına gelir.

2016 yılında İKEA tarafından çıkartılan AR deneyimine ait videoyu izlemenizi tavsiye ederiz. Gayet başarılı bir çalışma olmuştu.

 1. Bilişsel İşlemler yapabilen yazılımlar (İnsan beynini taklit etmek)

Bilişsel hesaplama, bir yazılımın yapılandırılmamış verileri anlaması ve doğal dil yoluyla yorumlama yeteneğidir.

Chatbots

Chatbots, erken aşamalarda olmasına rağmen, kişiselleştirilmiş müşteri etkileşimleri için hızla önemli bir konu haline geliyor. Müşteri hizmetleri veya basitçe marka etkileşimleri olsun, chatbots sosyal medya topluluğu yönetiminin temel işlevlerini otomatikleştirecek

İşletmeniz için  Öngörülecek İlk 5  Hedefler

 1. İşletmeler yeni teknolojiye uyum sağlamada yavaştır.

Çoğu işletme, yeni teknoloji benimseme konusunda gelişmekte olan platformlara geçmek için yavaştır.

 1. Farklı pazarlama kanallarına atıf yapma ve ROI’yi kanıtlama.

İdeal durum bir kullanıcının bir reklamı görmek, üzerine tıklamak ve ardından dönüştürmek olabilir. Ancak bu gerçek  kullanıcı davranışlarında böyle kolay işe yaramaz. Pazarlama sistemine yapılan atıf, iş dünyasından kullanıcılara yönelik platformların sayısı arttıkça pazarlama zorlaşmaya devam edecektir.

 1. Tüm pazarlama kanalları üzerinde kontrol yetersizliği.

Kullanıcı akışında tutarlılık eksikliği, iyi bir pazarlama stratejisini bozacak şeydir. Bununla savaşmanın yolları, açılış sayfaları oluşturmak ve mesajlarınızla tutarlı olmak için yatırım yapmaktır.

 1. Erken hareket edenler daha önce hiç olmadığı kadar hızlı yükselecekler..
 2. Satın alma davranışını değiştirme.

Ürünler karşılaştırma ve şikayet sitelerinin genel olarak yükselmesiyle birlikte, insanların satın alma davranışı ve karar verme süreci de değişiyor.

Gelecek 5 Yılın Online Pazarlama Eğilimleri

 1. Büyük Veriler (Big Data)

Özellikle insan davranışları ve etkileşimleri ile ilişkili, eğilimleri ve denenmişlikleri ortaya çıkarmak için hesaplanabilir şekilde analiz edilebilen son derece geniş veri setleri mevcut. Veriler, çevrimiçi pazarlama kanallarınız aracılığıyla online olarak toplanır, ancak büyük veriler, “HER ŞEY” hakkında bize bilgi sunabilir.

Bu nasıl daha basitçe anlatmamız gerekirse ve web sitenize ve işletmenize nasıl  uygulanabilir sorusunu sormamız gerekir. Yeniden hedefleme, daha önce web sitenizin ana sayfalarında bulunan kullanıcılara belirli reklamlar göstermek bir veri örneğidir. Sizi daha önce gören markanızı bilen insanlar sizinle iş yapmaya daha yatkındır. Yeniden hedef belirlemezseniz, bulunduğunuz piyasada çok ufak bir paya sahip olursunuz.

 1. Otomasyon

Bir işlemi elektronik cihazlarla olduğu gibi yüksek oranda otomatik olarak çalıştırma yöntemi, tekrar eden fonksiyonları sistemleştirmek için insan müdahalesini minimuma indirmenin yöntemidir. Online Pazarlama otomasyonu, e-posta, sosyal medya ve web sitesi işlemleri gibi tekrarlayan pazarlama işlemlerini otomatikleştirmenin bir süreçtir. Otomasyon pahalı olmaması çok önemlidir. MailChimp gibi araçlar bile bu işlevselliği son birkaç yıldır başlattılar. İçerik ve strateji, kaynakların ve bütçenin geliştirilmesini gerektirir, ancak bir kez yayınlanmaya başlarsa, mutlaka size güzel geri dönüşler sağlayacaktır.

 1. Makine Öğrenimi

Makine öğrenimi, bilgisayarlara açık bir şekilde programlanmadan öğrenme olanağı sağlayan yapay zekanın (AI) bir türüdür. Makine öğrenimi, yeni verilere maruz kaldıklarında kendilerini büyütüp değiştireceklerini öğretebilen bilgisayar programlarının geliştirilmesine odaklanır.

Dijital Pazarlama alanında, makine öğrenimi, müşteriler için en iyi olanların otomatik olarak bulmak için toplanan verileri kullanan bir yazılım olacaktır. Buna bir örnek henüz beta olan Google 360 ​​Suite’te Google Optimize Edilmiştir. Şu anda, bunlar analistler tarafından gerçekleştirilen görev türlerini üstlenmişlerdir.

 1. Nesnelerin İnterneti (IoT)

Günlük nesnelerin ağ bağlantısı olan ve veri gönderip almalarını sağlayan, internetin önerilen bir gelişimi. Tüm “akıllı” cihazlardan veri toplanması, dijital alanın dışındaki insan davranışlarına yönelik daha fazla bilgi anlamına gelir. IoT şu anda 2017 yılında 37 milyar dolarlık bir paya sahpken; 2025’te 75 milyar dolara çıkması bekleniyor.

Nesnelerin internetini kısaca örneklemek gerekirse akıllı ayakkabınızın sizin için adımınızı sayması, su bittiğinde damacananın kendi kendine sipariş vermesi, dolabınızın size pazar listesi çıkarması vb. akıllı ev ve akıllı giysi aksesuarlarının gelişmesini sayabiliriz. Tahminlere göre 2025 yılına yaklaştığımızda buzdolabınızın akıllı ekranında bile reklam görme ihtimaliniz mevcut hale gelecek.

Son Söz;

Yeni eğilimlerle uyum içinde olmak güçlü bir görev gibi görünse de, iyi bir dijital strateji, değişikliği öngörme ve kampanyaları düzenleme becerisi üzerine kuruludur. Ekibinizin yeni gelişmeleri araştırmaya ve pazar büyüdükçe kanallarınızı uyarlamaya adanmış olmasını sağlayın. Dijital olarak proaktif olmak, 2018’de başarının kesin bir adımıdır.

Kampanyalarınızı hızlı bir şekilde geliştirirken yardıma ihtiyacınız varsa, bir danışma için KODSANAT Dijital Pazarlama uzmanlarından biriyle iletişime geçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.