Lokal SEO’yu Geliştirmek
7 Şubat 2018
2018 Dijital Pazarlama Trendleri
9 Şubat 2018
Hepsi

Neden Instagram Takipçileriniz Müşteriye Dönüşmüyor?

Neden Instagram Takipçileriniz Müşteriye Dönüşmüyor?

Etkileyici bir grup takipçiyi biriktirdiniz ve düzenli beğenilenler ve yorumlarla etkileşime giriyorlar. Bununla birlikte, bu görünüşte etkileşim halinde olan kitleler e-ticaret sizden ürün sipariş etmiyorlar mı?

Instagram takipçilerinin neden dönüşüm sağlamıyor?

Cevap: İşiniz için sosyal medya pazarlama yaklaşımınızda yatmaktadır.

ORGANİK SOSYAL MEDYA OLUŞTURMA KAZANÇ DÖNÜŞÜMÜ İÇİN YETERLİ DEĞİLDİR!

Yayınlarınız ne kadar iyi olursa olsun, herhangi bir sosyal medya platformunda tutarlı bir şekilde içerik yayınlanması görünürlüğü garanti etmez.

Yalnızca Instagram’da, kullanıcılar her gün 95 milyon fotoğraf ve video paylaşıyor. Bu, bir şeyler gönderdiğiniz andan itibaren, diğer paylaşımlar tarafından altsıralara gömülebileceği anlamına gelir. Hashtag’lerin stratejik kullanımı bile yalnızca organik içeriğe güvenmeniz için yeterli değildir.

Sosyal medya platformları tarafından kullanılan algoritmalardaki sürekli değişiklikler organik pazarlamanın etkisini zayıflatarak markaların görünmesi için ücretli reklamlara yatırım yapmalarını zoraki hale getirdi. Markanızın hedef kitlenizin önünde olmasını sağladığınızda sizi takip etmeyi seçenler, yüzde 51 ila 67 oranında daha fazla müşteri olma ihtimali bulunmaktadır.

TAHMİNLERİNİZ HEDEFLEDİĞİNİZ PAZARLA ALAKASIZ OLABİLİR..

Markanızın mesajını gerçekten önemseyen bir grup takipçiye sahip olmak mümkündür.

İnsanlar hesabınızı takip etmeyi tercih edebilirler çünkü sadece gözlerine hoş gelen şeyler arıyorlardır ve gönderdiğiniz resimleri beğeniyorlardır. Bu, etkileşim yaratabilirken, bu takipçiler müşteriye dönüşmeyecektir. Hedef pazar araştırması yapmanız ve öncelikle müşterinin size ulaşmasını beklemek yerine onlara ulaşmayı planlamanız gerekir.

Instagram’da 400 milyon aktif kullanıcı var, bu yüzden hedef kitleniz orada. Web sitenizin analizlerini Instagram Insights ile karşılaştırın ve ürünlerinize ve hizmetlerinize ihtiyaç duyan bir kitleye sahip olmak için nerede değişiklik yapılabileceğini görün.

INSTAGRAM SAYESİNDE WEB SİTENİZE TRAFİK ÇEKEBİLİRSİNİZ..

Paylaşımlarınız Instagram’dan takipçileri alarak web sitenize yönledirmeye yönelik olmalıdır.

Ancak takipçilerinizi herhangi bir paylaşımınızdan yada reklamınızdan ana sayfanıza yönlendirmeniz mantıklı mıdır?

Onları yalnızca ana sayfanıza yönlendiriyorsanız, dönüşüm yolu optimizasyonunda çalışmalar yapmanız gerekir. Sosyal medyada pazarlama yaptığıınızda dönüşümler elde etmek, etkili ve net mesajlar içeren kısa açılış sayfalarına bağlıdır.

Mesajlarınızı her zaman kısa ve net tutmanız önemlidir.

DİĞER KANALLARDA DİJİTAL PAZARLAMA ÇALIŞMALARI YAPMAMAK BÜYÜK BİR HATADIR.

Yalnızca Instagram’a paylaşım göndermek ve diğer sosyal profillerinizi yok saymak markanızın gücünü sınırlar.

Görünürlük, sosyal medya pazarlamasının anahtarıdır ve bu, tüm kanallarda düzenli etkinlik gerektirir. Tutarlı bir gönderme stratejisine sahip olmak, hedef kitlenize, ihtiyaçlarına ve davranışlarına daha fazla ulaşmanızı sağlar. Potansiyel müşteri grubuna ulaşmak için instagramda devamlı aktif olmanız gerekmektedir.

Tüm sosyal kanallarda en iyi sonuçları elde etmek için, satış odaklı değil değer odaklı ve fayda sağlamayı ön planda tutan paylaşımlar geliştirmeniz gerekir, alıcı odaklı bir içerik stratejisi seçmelisiniz. Yararlı, bilgilendirici ve etkileyici olarak görülmek yalnızca markanızı tanıtmaktan çok dönüşüm elde etmek çok önemli bir güce sahiptir.

PAZARLAMA ÇALIŞMALARINIZDA PLATFORM AYIRMAYINIZ

Instagram dikkat çekmek ve ilgiyi arttırmak için görsellere güvenir. Fotoğraflarınız düşük kalitede, karmaşık görünüyorsa veya marka imajınızla alâkalı bir şeyiniz yoksa hiç kimse çok fazla dikkat etmez.

Instagram’ı web sitenize ağ geçidi olarak düşünün. Instagram yayınları hazırlanırken hikaye anlatımı ve marka bilincini aklınızda tutun, çabalarınızı platformda zorlayıcı bir varlık yaratmaya odaklayın. Güvenilirlik faktörünü artırmak için kullanıcı tarafından oluşturulan içerikleri ekleyin.

Sonuçları görmek için Instagram’da yüksek katılım oranına ihtiyacınız yoktur. Çoğu markanın ortalama katılım düzeyi yüzde iki ila beş arasında, bu yüzden bu sayıları zaten elde ediyorsanız, artan dönüşüm potansiyeline sahip olursunuz.

Ana hedefiniz ilham vermek olmalıdır..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.